Adoracja Najświętszego Sakramentu

potrzeba cichej adoracji…

Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię.


Pośród zgiełku codzienności, gdy często nie postrzegamy znaków, przez które Bóg do nas mówi, gdy zagłuszamy płynącą w nas Bożą łaskę, w konsekwencji zamykamy się na zjednoczenie z Bożą Tajemnicą, omijamy główny nurt Bożych planów. A jednak, gdy Bóg zaprosił nas do odkrywania darów Ducha Świętego, gdy odkrył w nas pragnienie pogłębienia naszego życia duchowego, zaprosił także do poszukiwania i współpracy…

Albowiem jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie.


Na stronach Archidiecezji Poznańskiej znajduje się lista Kaplic Wieczystych Adoracji w Archidiecezji Poznańskiej.
Zapraszamy do wyciszenia się przed Jezusem w Najświętszym Sakramencie.

Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. (Mt 11,28-30)


Uzdrowienie w promieniach Słońca czyli o adoracji Najświętszego Sakramentu


Dla was czczących moje imię
wzejdzie słońce sprawiedliwości
i uzdrowienie w jego promieniach (Ml 3,20)

Powyższe słowa proroka Malachiasza są zapowiedzią nadejścia Dnia Pańskiego, dnia wielkiego i strasznego (por. Ml 3,23). W Dniu Pańskim wszyscy sprawiedliwi a więc święci w oczach Bożych dostąpią ocalenia. Określenie słońce sprawiedliwości oznacza Chrystusa Pana, natomiast uzdrowienie w jego promieniach tłumaczone niekiedy uzdrowienie w jego skrzydłach jest symbolem opieki Bożej nad światem. Aby jeszcze pełniej zrozumieć dlaczego Chrystus nazywany jest słońcem sprawiedliwości warto spojrzeć na tajemnicę adoracji Najświętszego Sakramentu. Najświętszy Sakrament wystawiany jest do publicznej adoracji w specjalnym naczyniu zwanym monstrancją (od łacińskiego słowa monstrare czyli pokazywać). Monstrancje wykonane są ze szlachetnych metali a swoim kształtem najczęściej przypominają słońce. Widzimy więc wyraźniej, że słońce sprawiedliwości, które nas uzdrawia to Jezus w Eucharystii. Pamiętajmy, iż Jezus na którego patrzymy podczas adoracji najpierw przychodzi do nas podczas Mszy Świętej. Adoracja jest więc przedłużeniem Mszy Świętej, ale też może być dobrym do Niej przygotowaniem. Czy kiedykolwiek tak myśleliśmy o adoracji, że Jezus w monstrancji przed którym klęczymy to słońce, w którego promieniach jest nasze uzdrowienie? Każda adoracja Najświętszego Sakramentu, którą przeżywamy z wiarą niesienie uzdrowienie. Uzdrowienie dotyczy przede wszystkim naszego serca. Podobnie jak człowiek przebywający latem długi czas na słońcu ma opaloną skórę, tak człowiek przychodzący często na adorację zmienia się wewnętrznie, jego wnętrze staje się coraz bardziej uzdrowione. Można powiedzieć obrazowo, że promienie wychodzące z monstrancji zmieniają obraz człowieka tak, że staje się on coraz piękniejszy.

Aby nasza adoracja była bardziej skuteczna warto skorzystać z kilku poniższych wskazówek. Są to oczywiście jedynie propozycje, każdy bowiem może mieć swoje indywidualne drogi spotkania z Panem podczas adoracji.

Praktyczne wskazówki na czas adoracji:

  1. Adoracja to czas przyjmowania a nie dawania. Zaczynając adorację nastaw się, że to nie ty będziesz coś ofiarował Bogu, ale to On będzie się tobie ofiarował.
  2. Adoracja to czas trwania w Bożej obecności. Uświadom sobie, że jesteś przed Panem. Nie chodzi tu o odczucie obecności, ale o świadomość obecności. Pierwsze minuty adoracji mają znaczenie ze względu na całą jej resztę a więc nie zmarnuj tych chwil.
  3. Adoracja to czas bycia przed Panem we właściwej postawie ciała. Zacznij adorację w postawie klęczącej i znakiem krzyża. Potem wybierz odpowiednią dla siebie postawę: klęczącą lub siedzącą. Możesz też dodać jakiś gest. Pamiętaj, że modli się nie tylko twój duch i dusza, ale też ciało.
  4. Adoracja to czas miłosnego spotkania z Jezusem. Skieruj do Jezusa jakąś modlitwę słowną, którą pamiętasz lub z modlitewnika. Możesz też przeczytać jakiś fragment Pisma Świętego lub pomodlić się spontanicznie własnymi słowami. Niech twoje słowa wyrażą twoją wiarę i miłość wobec Jezusa w Eucharystii.
  5. Adoracja to czas westchnień przed Najwyższym. Jeśli brakuje tobie odpowiednich słów lub trudno tobie czytać dłuższe teksty mów do Chrystusa prosto np. poprzez akty strzeliste: Jezu kocham Cię, Jezu jesteś tu naprawdę, Jezu ufam Tobie, itd. Te wezwanie możesz powtarzać wielokrotnie tak aby wyrażało to co czujesz w danej chwili.
  6. Adoracja to czas spotkania z Chrystusem poprzez naszą wyobraźnię. Zamknij oczy i wyobraź sobie Jezusa, który patrzy na ciebie, uśmiecha się, kładzie na tobie ręce. Kiedy twoja wyobraźnia zajmie się Panem a będziesz bardziej wolny od rozproszeń.
  7. Adoracja to czas uwielbiania Boga w naszym życiu. Pamiętaj, że jesteś przed Panem z całą historią swojego życia, którą On prześwietla Swoim światłem. Uwielbiaj Boga nie tylko w chwili, kiedy jesteś na adoracji, ale w całym twoim życiu, także w trudnych wydarzeniach, bo przecież Pan był zawsze z tobą.
  8. Adoracja to czas stawania w prawdzie o sobie poprzez rozproszenia. Rozproszenia podczas adoracji pokazują czym żyjemy na co dzień, co zajmuje naszą uwagę, co jest w naszym sercu. Kiedy zauważysz u siebie rozproszenia nie ulegaj wielkiemu niepokojowi, ale spokojnie skieruj swoją uwagę na Pana. Może osoby, sprawy, rzeczy, które ciebie rozproszyły podczas adoracji masz teraz także zawierzyć Jezusowi?

Powyższe wskazówki opracowałem na podstawie książki, którą gorąco polecam: Anne Francoise Vater Wprowadzenie do modlitwy i adoracji.

ks. Adam Sczaniecki